Msze Św.
w niedziele i święta:
8:00, 10:00 (suma), 14:30
poniedziałek, wtorek, środa:
8:00
czwartek, piątek, sobota:
18:00
pierwsza sobota miesiąca:
8:00, 18:00
maj - "biały tydzień":
18:00
w czasie Adwentu:
18:00
w czasie trwania Kolędowych odwiedzin duszpasterskich:
8:00
Nabożeństwa:
W każdą środę:
Nowenna do Matki Bożej Nieustajacej Pomocy po Mszy św. o godz. 8.00
Każdego 13-go miesiąca:
Nabożeństwo Fatimskie po Mszy św.
W I wtorek miesiąca:
Nabożeństwo przez wstawiennictwem bł. Franciszka Marii od Krzyża Jordana, Założyciela Salwatorianów po Mszy św. o godz. 8.00
W I czwartek miesiąca:
Nabożeństwo powołaniowe po Mszy św. o godz. 18.00
W I piątek miesiąca:
Nabożeństwo do Najświetszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. o godz. 18.00
W I sobotę miesiąca:
Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny po Mszy św. o godz. 8.00
W Wielkim Poście:
W piątki: Droga Krzyżowa o godz. 17:15
W niedziele: Gorzkie Żale o godz. 13:45
W maju:
Nabożeństwo majowe: od poniedziałku do środy o godz. 7.30; od czwartku do soboty o godz. 17.30; w niedziele o godz. 14.00
W czerwcu:
Nabożaństwo czerwcowe: od poniedziałku do piątku po Mszach św.
W październiku:
Nabożeństwo Różańcowe: od poniedziałku do środy o godz. 7.30; od czwartku do soboty o godz. 17.30 a w niedziele o godz. 14.00
W listopadzie:
Nabożeństwo Różańcowe za poleconych zmarłych w wypominkach od 1-8 listopada
Spowiedź Św.
przez cały tydzień:
przed Mszą św.
Chrzest Św.
Obrzęd nawrócenia i oczyszczenia z grzechów, mający postać sakramentalnego obmycia wodą, któremu towarzyszy słowo (Ef 5,26). Jednoczy on z Tajemnicą paschalną, Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa dla uzyskania odrodzenia do nowego życia w Duchu Świętym, życia w wieczności. Jest to obrzęd wyznania wiary, czyniący członkiem Kościoła-Ciała Chrystusa (por. Rz 11,9)[3]. Był praktykowany w Judaizmie jako obmycie z rytualnej nieczystości. Do tej pory czynią to chasydzi w specjalnie do tego przeznaczonym baseniku zwanym mykwą. Jako obmycie rytualne jest praktykowany również w wielu innych religiach.
Formalności i dokumenty:
- Dziecko do chrztu zgłaszamy w kancelarii parafialnej w terminie umożliwiającym uczestniczenie rodziców i chrzestnych w nauce przedchrzcielnej.
- Dokumenty:
- Akt urodzenia dziecka (ksero) oraz wypełniony formularz przedchrzcielny
FORMULARZ PRZEDCHRZCIELNY - Dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska) zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary i to, że wybrany przez rodziców kandydat może być rodzicem chrzestnym
- Zgoda od proboszcza parafii zamieszkania rodziców na chrzest (dotyczy rodziców niebędących parafianami)
- ·Z wszystkim dokumentami (komplet) zgłaszamy się w kancelarii parafialnej na 14 dni przed wyznaczoną datą chrztu św.
- Akt urodzenia dziecka (ksero) oraz wypełniony formularz przedchrzcielny
- Katecheza przedchrzcielna odbywa się w piątek przed niedzielą udzielania chrztu św. (lub inny dzień wskazany przez duszpasterza).
- Ofiary przy okazji chrztu św. i zamówionej Mszy św. można złożyć na ostatnim spotkaniu poprzedzającym chrzest.
Warunki konieczne do spełnienia aby pełnić funkcję ojca i matki chrzestnej:
- ukończyli 16. rok życia;
- przyjęli chrzest w Kościele Katolickim;
- przyjęli Komunię świętą i sakrament bierzmowania;
- uczestniczą w niedzielnej Mszy świętej;
- mogą przystąpić do sakramentu pokuty i komunii świętej podczas chrztu św.;
- prowadzą życie zgodnie z wiarą katolicką (nie żyją w związku niesakramentalnym, związku partnerskim ani w konkubinacie, nie podlegają "żadnej karze kanonicznej wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem" (apostazja, wyłączenie z Kościoła Katolickiego;
- uczęszczali lub uczęszczają na katechezę szkolną. Rodzicami chrzestnymi nie może być młodzież szkolna, która nie uczestniczy w katechizacji (wypisał/a się z katechezy szkolnej)
Katolicy, którzy nie spełniają warunków wymaganych do pełnienia funkcji rodzica chrzestnego nie mogą też pełnić funkcji świadka chrztu.
Zgodnie z Kan. 874 §2 KPK funkcja świadka chrztu zarezerwowana jest dla osób ochrzczonych, należących do niekatolickich wspólnot eklezjalnych (anglikanie, protestanci, ewangelicy), które nie mogą być chrzestnymi. Dyrektorium Ekumeniczne w nr 98a zaznacza, że „opierając się na chrzcie wspólnym, jak też ze względu na więzy rodzinne lub przyjacielskie, osoba ochrzczona, która przynależy do innej wspólnoty eklezjalnej, może być dopuszczona jako świadek chrztu, ale tylko razem z chrzestnym katolickim”. Warunkiem jest więc już wyznaczony chrzestny katolik lub chrzestna katoliczka. Rodzice winni wybrać dla swego dziecka rodziców chrzestnych, którzy będą wspomagać rodziców naturalnych lub opiekunów prawnych w katolickim wychowaniu dziecka. To zadanie może spełniać tylko ojciec chrzestny albo tylko matka chrzestna.
Nie może natomiast być dwóch ojców chrzestnych lub dwóch matek chrzestnych. Kan. 873 KPK mówi wyraźnie: Należy wybrać jednego tylko chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych". Dwoje", a nie dwóch czy dwie. CIC can. nr 873 Patrimus unus tantum vel matrina una vel etiam unus et una assumantur
I Komunia Św.
Wymagane dokumenty:
- metryka chrztu dziecka
- jeśli dziecko nie należy do naszej parafii należy przedstawić zgodę własnego proboszcza na przystąpienie do I Komunii Świętej
Bierzmowanie
Wymagane dokumenty:
- metryka chrztu
- zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji
- w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej
Małżeństwo
Istotne cechy małżeństwa katolickiego
Małżeństwo katolickie jest związkiem sakramentalnym. Sakrament małżeństwa małżonkowie dają sobie nawzajem, a Bóg jako twórca małżeństwa błogosławi ten związek. Sakrament ten daje małżonkom moc i niejako ich konsekruje, by wiernie wykonywali swoje obowiązki, by swoje powołanie do wspólnego życia oraz zadań rodzicielskich doprowadzali do doskonałości oraz aby dawali chrześcijańskie świadectwo wobec świata.
Katolicki związek małżeński jest wspólnotą na całe życie utworzoną przy ich całkowitej zgodzie.
Wszelki trudności, które mogą pojawić się w katolickiej rodzinie powinny być rozwiązywane przez małżonków na drodze modlitwy i sakramentów Pokuty i Eucharystii, które podtrzymują ich na duchu i wzajemnie umacniają.
W ten sposób mogą oni osiągnąć doskonałość życia małżeńskiego i dzielić się wynikami swoich doświadczeń z innym małżeństwami, które stanęły w obliczu podobnych problemów.
Jeżeli Bóg powołuje małżonków do służenia Mu w tym stanie daje poprzez sakramenty odpowiednie łaski, dzięki którym małżonkowie są zdolni w miłości i całkowitej wolności odpowiedzieć na boski plan Zbawiciela i przyjąć nałożone na nie jarzmo. Tak więc powołanie do życia chrześcijańskiego poprzez chrzest, w sakramencie małżeństwa zostaję rozwinięte i umocnione.
Miłość w katolickim małżeństwie przewyższa zdecydowanie czysto erotyczną skłonność. Jest ona wynikiem dobrowolnego uczucia dwojga małżonków kierowana jest od osoby do osoby i obejmuję dobro całej osoby. Może ten nadać szczególną godność cielesnym i duchowym jej przejawom.
Miłość w małżeństwie katolickim, wiążąc z sobą czynniki boskie i ludzkie prowadzi małżonków do dobrowolnego wzajemnego oddawania się sobie, przez które ubogacają się sercem radosnym i wdzięcznym. Miłość ta potwierdzona wzajemną wiernością i uświęcona sakramentem pozostaje obca wszelkiemu cudzołóstwu i rozwodowi. Nierozerwalność związku i dobro potomstwa wymagają aby miłość między małżonkami ciągle się rozwijała i dojrzewała.
Ufając Bożej Opatrzności i wyrabiając sobie ducha ofiary, małżonkowie zdążają do doskonałości w Chrystusie i odpowiedzialnie wypełniają zadania rodzenia i wychowywania dzieci. Katolickie małżeństwo cechuje odpowiedzialne rodzicielstwo co oznacza, że małżonkowie kierując się roztropnym namysłem i wielkodusznością decydują się przyjąć liczniejsze potomstwo, lub dla ważnych przyczyn i przy poszanowaniu nakazów moralnych postanawiają czasowo lub na czas nieokreślony unikać poczęcia dalszego dziecka.
W katolickim małżeństwie rodzice powinni współdziałać w wychowaniu dzieci. Dzieciom po dojściu do wieku dojrzałego powinno się umożliwić pójść za powołaniem również duchowym, służyć im pomocą i radą.
Również gdy nie ma często upragnionego potomstwa, małżeństwo trwa jako wspólnota całego życia i zachowuje swoją wartość i nierozerwalność. Poświęcenie sił i czasu małżonkowi i dzieciom, obdarowywanie się wzajemną miłością i służenie pomocą wyzwala małżonków i ich dzieci z egoizmu, co uświęca całą rodzinę.
Katolickie małżeństwo świadome swojej godności i ciągłej Bożej łaski znajduje się wraz z całą rodziną na drodze do zbawienia.
Sakrament małżeństwa
Termin ślubu rezerwujemy kilka miesięcy wcześniej. Przy rezerwacji terminu ślubu należy podać: imię, nazwisko, dokładny adres i numer telefonu kontaktowego.
Najpóźniej na trzy miesiące przed planowaną datą ślubu należy spisać protokół przedmałżeński (termin spisywania protokołu należy wcześniej umówić w kancelarii parafialnej Z PROBOSZCZEM PARAFII). Na umówione wcześniej spotkanie należy dostarczyć:
- dowody osobiste,
- zgoda na spisanie protokołu i pobłogosławienie małżeństwa jeżeli narzeczeni są spoza Parafii NMP Matki Zawiciela w Mikołowie (wystrczy zgoda jednego z proboszczów)
- świadectwo chrztu świętego (z adnotacją o sakramencie bierzmowania i braku przeszkód do zawarcia sakramentu małżeństwa) ważne sześć miesięcy od daty wystawienia do daty spisania protokołu. Świadectwo chrztu świętego można otrzymać tylko i wyłącznie w parafii gdzie zostaliśmy ochrzczeni,
- do wgladu świadectwo ukończenia katechizacji w zakresie szkoły ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej (nowy cykl szkolny),
- dokument potwierdzający udział w naukach przedmałżeńskich, Poradni Życia Rodzinnego i Dniu Skupienia dla Narzeczonych.
Nauki przedmałżeńskie przy Parafii NMP Matki Zbawiciela w Mikołowie rozpoczynają się w listopadzie i grudniu 2023 roku. Termin: 12.11., 19.11., 26.11., 03.12. 2023 r. Prosimy aby wczesniej się zapisać przez portal internetowy. W naukach będą brały udział tylko te pary które się wczesniej zapiszą ZAPISY NA NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE Udział w naukach i poradni jest płatny. (obejmuje wynagrodzenie prelegentów oraz materiały, które otrzymują narzeczeni zwyczajowo to ok. 100 PLN za cały kurs od jednej pary)
JEDNYM Z OBOWIĄZKOWYCH ELEMENTÓW PRZYGOTOWANIA DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA JEST UDZIAŁ W DNIU SKUPIENIA DLA NARZECZONYCH. PONIŻEJ TERMINARZ NA ROK 2023 DLA DEKANATU MIKOŁOWSKIEGO:
12 marca 2023, 21 maja 2023, 24 wrzesnia 2023, 10 grudnia 2023
Uwaga: ·Początek o godz. 15.00. ·Zapisy adres ZAPISY NA DZIEŃ SKUPIENIA
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego w celu zawarcia małżeństwa konkardatowego (zaświadczenie jest ważene 6 miesięcy od daty wydania) lub akt małżeństwa cywilnego jezeli takowe zostało wcześniej zawarte.
Namaszczenie chorych
W Kościele katolickim Namaszczenie chorych zostało odnowione w wyniku Reformy liturgicznej soboru watykańskiego II. 30 listopada 1972 roku papież Paweł VI wydał na ten temat konstytucję Sacram Unctionem Infirmorum. Współcześnie kładzie się nacisk na znaczenie uzdrawiające namaszczenia. Jak zauważył Katechizm Kościoła Katolickiego, choć w historii udzielania tego sakramentu doszło do ewolucji w kierunku rytu przedśmiertnego, jednak nigdy nie zapomniano o jego mocy przywracania zdrowia ciała i duszy
Do obrzędu używa się oleju chorych (łac. oleum infirmorum), poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek lub przez delegowanego kapłana. Sakrament ten dana osoba może przyjąć wielokrotnie, ilekroć nastąpi u niej znaczące pogorszenie stanu zdrowia (KKK 1515). Jeżeli choroba uniemożliwia spowiedź, łaską sakramentu, jako aktu Kościoła, któremu zostało powierzone zadanie rozwiązywania i związywania (por. Mt 18,18) jest także odpuszczenie grzechów.
Trzy sakramenty, namaszczenie, jako sakrament Ducha Świętego, udzielane razem z poprzedzającą je spowiedzią (= sakramenty uzdrowienia) i następującą po nim Eucharystią – są w pewnym sensie odpowiednikiem Sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Z reguły, w pierwszych wiekach Kościoła udzielano ich w następującej kolejności: w czasie Nocy paschalnej najpierw był chrzest, po którym następowało namaszczenie bierzmowania, a następnie ochrzczonych prowadzono na wspólną Eucharystię, włączając ich do wspólnoty Kościoła, jakby byli już w nowo odzyskanym raju.
Pogrzeb
- Do kancelarii można zgłosić się także poza wyznaczonymi godzinami urzędowania kancelarii parafialnej.
- Należy mieć ze sobą odpis skrócony aktu zgonu wydany przez Urząd Stanu Cywilnego i kartę zgonu (dla celów pochowania zwłok).
- Zgodę Proboszcza Parafii macierzystej - dla zmarłych spoza Parafii Matki Bożej Częstochowskiej.